Tırnak Mantarı ve TedavisiTırnak Mantarı ve Tedavisi

 
 

Tırnak Mantarı ve Tedavisi

Ne kadar titiz ve bakımlı olunursa olunsun bulaşma ihtimali yüksek bir rahatsızlıktır. Mantar, tırnağa çok çabuk yerleşen fakat temizleme süreci çok uzun olan bir rahatsızlıktır. Tırnaktaki rahatsızlığın durumuna göre bu süreç altı ay ile bir yıl arasında doktorunuzun vereceği ürünleri düzenli kullanmanızla paralel olarak değişmektedir.

Tırnak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Duşlardan, ziyarete gittiğiniz evdeki terlikten, manikür–pedikürden ve bunun gibi birçok sebepten kaynaklı mantarın bulaşma ihtimali vardır. Bulaştıktan sonraki evreleri tırnakta boşalma, renk değişimi, kalınlaşma gibi evrelerden geçer. Ne kadar erken fark edilirse kurtulma süreci o kadar kolaylaşır.

Bu rahatsızlıktan kurtulma aşamaları: Bu işlemde rahatsız olan bölgeyi tırnak üzerinde keserek ve kalınlaşan bölgenin incelenip temizlenerek doktorun verdiği ürünleri kullanarak destekleyebilirsiniz. Fakat tırnağı yatağından içeriye doğru kestiğiniz zaman ileri zamanlarda tırnak batması ihtimaline sebep olunabilir. Bu süreçte tırnak yatağını kaybetmeden gerekiyorsa tırnağın kalınlığına göre inceltilir ve alt kısımlarımda temizlenerek doktorun verdiği ürünler ile hazırlanmış olan tırnak kişinin verdiği ürünleri evde düzenli kullanması gerekmektedir. İkinci önemli kısmı tırnağın kurutulmasıdır.